TERAPIA WIDZENIA

terapia widzenia program indywidualny 2.pngWarsztaty Dobrego Widzenia3.png

 

 

 

 

 

W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat terapii widzenia skontaktuj się z naszym konsultantem programów terapii widzenia pod numerem telefonu: 797449485

 

Większość z Państwa prawdopodobnie nigdy nie słyszała o terapii widzenia, chociaż termin ten znany jest na świecie od kilkudziesięciu lat. Terapia ma usprawniać funkcje wzrokowe oczu oraz mięśni nimi sterujących. W wielkim skrócie terapia widzenia jest siłownią dla naszych mięśni i rehabilitacją dla oczu.

Oko jest organem, który nie może sprawnie funkcjonować bez prawidłowej pracy poruszających nim mięśni. Każdy mięsień można ćwiczyć - także ten prowadzący gałkę oczną - poprzez zwiększanie jego wytrzymałości oraz zakresu pracy. Może pojawić się pytanie - "Po co to robić?". Codzienna praca wymagająca skupiania wzroku przez dłuższy czas na punkcie w tej samej odległości rozleniwia nasze oczy. Kiedy nie muszą pracować w innych zakresach, przestają to robić.

Naukowcy ustalili, że mięsień całkowicie unieruchomiony przez 2 tygodnie traci 30% swojej masy. Czas potrzebny by wrócił do formy to około 3 miesiące ćwiczeń.

Ćwiczenia mięśni zalecamy szczególnie osobom:
- po 25. roku życia, które większość czasu pracy (i nie tylko pracy), spędzają przed ekranami komputerów i smartfonów,
- po 40. roku życia, by efekty starczowzroczności były łatwiej akceptowalne.

Terapia Widzenia Wrocław

Wielce ciekawym aspektem zajęć terapii widzenia jest programowanie mózgu. Obraz, który dostrzegamy, nie jest idealnym odwzorowaniem otaczającego nas świata, a jedynie jego interpretacją dokonaną przez nasz mózg na podstawie bodźców m.in. przekazanych przez oko. Nim jednak bodźce dotrą do naszego mózgu muszą przejść długą drogę, gdzie wielokrotnie są przetwarzane. Niekiedy dochodzi do sytuacji, w której te sygnały nie docierają lub są błędnie przez nas interpretowane. Głuchy telefon, wszyscy znamy z przedszkola tą zabawę. Jednak w rzeczywistości nie musi być już tak śmiesznie, jeśli mamy problem z oceną odległości np. do zbliżającego się samochodu.

Jak zapewne sami Państwo z doświadczenia wiecie, każdy ruch ciała można udoskonalić, a wiedzę zdobywamy całe życie. Tak samo dzieje się z naszym mózgiem. Zdobywa wiedzę ciągle, bez przerwy i bez wytchnienia. Uczy się jak poruszać ręką, nogą, rzucać piłką czy siadać, ale o to zapewne wiecie. Uczy się również rzeczy dla naszej świadomości niedostrzegalnych. Uczy się całego naszego ciała, uczy się zbierać informacje o wszystkich bodźcach, sygnałach, uczy się komunikować z receptorami, mięśniami, organami. Wciąż wykonując tytaniczną pracę polegającą na analizowaniu, segregowaniu, grupowaniu, porównywaniu informacji. Uczy się jak tą wiedzę wykorzystać i robi to. Nie wierzycie? Spróbujcie z zawiązanymi oczami otworzyć kluczem doskonale znane wam drzwi, a następnie zróbcie to samo z innymi drzwiami i innym kluczem (dobrze, jeśli właściciel owych drzwi o tym wie). Które zadanie było łatwiejsze? Wyrobione mechanizmy zadziałały, powtarzane czynności sprawiają nam mniej problemu.

Po co? Odpowiedź jest prosta dla naszego bezpieczeństwa i oszczędności energii. Mając tego świadomość prowadzimy ćwiczenia mające na celu wypracowanie odpowiedniej interpretacji bodźców oraz odruchów na te bodźce przez wielokrotne powtarzanie ćwiczeń. Dając czas i materiał do porównań nasz mózg szybko zrozumie co jest prawidłową informacją, a co anomalią. Dzięki temu możemy prawidłowo reagować.

To już koniec? Ot czysta zależność ćwiczę, powtarzam, umiem? Tak. W zdrowym ciele, gdzie bodźce zgodne są ze wzorcem. Fenomenem jest jednak co się dzieje, gdy bodźców będących anomalią jest zbyt dużo i nie możemy rozróżnić prawdy od fałszu. Jeśli tylko dostarczymy prawidłowy wzorzec porównawczy, który połączymy z konkretną anomalią to przy wielokrotności powtórzeń reakcja na anomalię będzie zbliżać się do reakcji na bodziec prawidłowy. Nikt nie jest doskonały, ale nasz mózg uczy się jak żyć i funkcjonować z wadami…ogromnymi wadami, bo nie wszystko jeszcze możemy wyleczyć.

Wszyscy nasi pacjenci z:

 • z oczopląsem,
 • niedowidzeniem jednoocznym bądź obuocznym,
 • zezem jawnym lub ukrytym,
 • urazami mózgu (udar, wylew),
 • po urazach mechanicznych,
 • z zaburzeniami akomodacji (leniwe oczy).

ćwiczą według indywidualnie dobranego programu. Unikalne zestawy ćwiczeń, oparte na urządzeniach stacjonarnych oraz przygotowanych ćwiczeniach domowych, są na bieżąco opracowywane przez naszych specjalistów.

W ramach profilaktyki zdrowotnej prowadzimy również ćwiczenia zalecane szczególnie osobom, których środowisko pracy wymusza skupienie wzroku na jednym punkcie przez długi czas (praca z komputerem, prace montażowe, prace precyzyjne)

Terapia widzenia to siłownia dla Waszych oczu!

Wspomagają nas urządzenia, takie jak:

 • cheiroskop: to urządzenie służące do ćwiczeń funkcji obuocznego widzenia, dzięki niemu pobudzamy obuoczne widzenie, co pozwala uzyskać lepszy zakres widzenia głębi,
 • koordynator narządu wzroku: ćwiczenia na tym urządzeniu mają na celu utrwalenie centralnej fiksacji i lokalizacji plamkowej oraz wyćwiczenie prawidłowej koordynacji oko-ręka,
 • stymulator widzenia: leczy niedowidzenie: aktywizuje komórki kory mózgowej, a równocześnie całego układu wzrokowego,
 • aparat do ćwiczeń konwergencji: pozwala uzyskać silny bodziec do konwergencji, także w przypadkach ze słabą lub nierozwiniętą fuzją,
 • ekran Hessa służy do badania ruchomości gałek ocznych, zarówno przy zezie, jak i po zabiegowo.

W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat terapii widzenia skontaktuj się z naszym konsultantem programów terapii widzenia pod numerem telefonu: 797449485